We launched new forums in March 2019—join us there. In a hurry for help with your website? Get Help Now!
  • 30374
  • 7 Posts
  Witam,
  Właśnie zacząłem się interesować się Modx’em i ogólnie CMSami, przy wielu komentarzach, opisach dotyczących Modx’a mówione jest, ze jest to system dla osób zaznajomionych z technologiami webowymi (html, css, php itd.) a jak to się ma do użytkowników końcowych, którzy się kompletnie na tym nie znają, czy można tak dostosować panel kontrolny żeby mogły bez problemu zarządzać treścią?
   • 9757
   • 82 Posts
   Witaj,

   MODx jest zasadniczo bardzo przyjazny dla każdego, niezależnie czy jest się designerem, developerem czy przysłowiową ’panią Jadzią’ która będzie umieszczać aktualności i zdjęcia na stronie.

   Oczywiście wszystko zależy od tego jak bardzo się postarasz z przygotowaniami, jednak jesteś w stanie osiągnąć bardzo przyjazny interface do zarządzania treścią dla użytkownika nie mającego większego pojęcia o technologiach webowych. Już sama struktura drzewiasta jest dla większości intuicyjna. Po krótkim przeszkoleniu zwykle nie ma problemów z obsługą przez panie Jadzie.

   Backend MODxa możesz w pełni dostosowywać dla poszczególnych użytkowników. Zarządzanie prawami dostępu, tworzenie grup użytkowników o określonych prawach, wszystko to jest wbudowane w system i po zapoznaniu się, dość łatwe do skonfigurowania. Możesz tak wyczyścić interface z wszystkich powodujących panikę u niektórych pań Jadź elementów, że sam będziesz zaskoczony wink Naprawdę można osiągnąć efekt ’idiotoodporny’ smiley

   Także wygląd formularzy możesz praktycznie dowolnie modyfikować głównie za sprawą genialnego narzędzia jakim jest ManagerManager. Możesz ukrywać poszczególne elementy, grupować w zakładki, zmieniać nazwy pól etc. Co sobie wymyślisz i to wszystko dla poszczególnych użytkowników smiley

   Z wad... to mogę wymienić:
   - brak niektórych polskich tłumaczeń (osobiście nad tym intensywnie pracuję, aby choć główne rzeczy pouzupełniać)
   - brak takiego autentycznie banalnego w obsłudze modułu do prowadzenia galerii, ale sytuacja w tym względzie się już zmienia smiley
   - brak możliwości prostego i bezpośredniego uploadowania plików na serwer z poziomu edycji dokumentu - jedynie poprzez zabawki typu FileManager albo FCKeditor. Nie jest to może bardzo uciążliwe, ale z pewnością byłoby prościej, gdyby pani Jadzia klikała sobie w przycisk ’dodaj plik’ i od razu jej się on ładował. Jednak MODx Revolution conieco zmieni w tym względzie laugh

   Miłego korzystania z MODxa!

    • 30374
    • 7 Posts
    Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości dotyczące używania Modx’a smiley

    brak takiego autentycznie banalnego w obsłudze modułu do prowadzenia galerii, ale sytuacja w tym względzie się już zmienia
    A czy MaxiGallery nie nadaje się do tego?
    Pozdrawiam
     • 9757
     • 82 Posts
     Quote from: Tonny at May 06, 2010, 06:35 PM

     A czy MaxiGallery nie nadaje się do tego?

     MaxiGallery i owszem nadaje się, jednak aby działało tak jak należy, to trzeba się sporo nagimnastykować.

     W punktach:
     1) MG nie posiada osobnego modułu do centralnego zarządzania galeriami. W wersji oficjalnej nie uświadczysz żadnej opcji zarządzania z backendu, jedyna możliwość to przełączenie się jako zalogowany użytkownik managera do strony na której jest galeria i kliknięcie w przycisk "manage gallery"... Nie jest to zbyt wygodne.

     2) MG nie posiada, co wydaje się więcej niż zaskakujące (zważając na fakt, iż jest to jedna z najpopularniejszych galerii dla MODxa) obsługi przycinania obrazków do z góry określonych wymiarów. Tak, tak, to nie pomyłka. W oficjalnej wersji nie możesz zażyczyć sobie aby zwracał Ci obrazki w wymiarach powiedzmy 50x50px jeśli uploadowane przez Ciebie obrazy są o innych proporcjach.

     Ale, zarówno jedno jak i drugie ograniczenie można w pewnym sensie obejść (oprócz centralnego zarządzania galeriami...).

     1) W przypadku pierwszym jest możliwość podpięcia MG pod backend, przy pomocy widgetu dla ManagerManager:
     Maxigallery backend manager with ManagerManager
     Przy czym opis w powyższym wątku nie daje ostatecznie takich rezultatów jakie byśmy chcieli... Tzn. podepniemy MG do backendu, ale nie będzie to wyglądać najlepiej (iframe nie będzie się skalował, sortowanie nie będzie działać, css nie będzie stosowany) :/ Opracowałem metodę skuteczną i wyglądającą ładnie - muszę tylko znaleźć czas aby ją opisać i przesłać instrukcje na forum.

     2) Możesz zastosować phx:phpThumb więcej informacji tutaj

     W ogóle jeśli chodzi o MaxiGallery to polecam lekturę wątku http://modxcms.com/forums/index.php/topic,36851.0.html

     A co do galerii jeszcze, to wg mnie najlepiej rokuje na przyszłość moduł o nazwie Easy2Gallery:
     Easy2Gallery
     Easy2Gallery - Google Code

     Jest też MiniGallery - bardzo proste, nie wykorzystujące nawet bazy danych do przechowywania opisów (co może być uznane zarówno za wadę jak i zaletę).