We launched new forums in March 2019—join us there. In a hurry for help with your website? Get Help Now!
    • 32152
    • 1 Posts
    Hello! (witajcie Polacy smiley)

    Jestem zafascynowany MODx’em, dlatego postanowiłem stworzyć oficjalne polskie wsparcie (community) dla tego systemu.
    Poszukuję osób chętnych do pomocy (na razie są 2), na początek trzeba będzie wykonać tłumaczenie systemu (wiem, że już jedno powstało, jeśli jego autorzy się zgodzą, to chętnie skorzystamy z pomocy, możemy również współpracować), głównym założeniem tego projektu będzie rozpowszechnienie MODx wśród Polaków. Zaoferujemy darmowe wsparcie, template’y, a także darmowy hosting dla stron opartych o MODx.
    Z pewnością również w Polsce system ten znajdzie duże zainteresowanie.

    Wykupiłem już domenę, posiadam także duży serwer, strona znajduje się pod adresem http://modx.pl.
    Ze swojej strony oferuję organizację całego projektu, tłumaczenie, tworzenie szablonów.

    Zainteresowanych współpracą (mam nadzieję, że znajdą się tacy wśród gromady polskich użytkowników na tym forum) proszę o kontakt pod adresem [email protected] lub o odpowiedź w tym temacie.

    Pozdrawiam
    Best regards
      • 36541
      • 222 Posts
      Rozumiem twoje zafascynowanie, mi się też udzieliło smiley Twoja inicjatywa wypływa z potrzeby podzielenia się z innymi tą radosną nowiną - oto jest CMF inny niż wszystkie! To ewangelizacja w czystej formie i to jest dobre ze swej natury.

      Obawiam się jednak, że dałeś się ponieść emocjom. To, co mogę w tej chwili zaoferować, to szklanka zimnej wody (żeby nie od razu wiadro), na ostudzenie emocji i spokojne podejście do tematu.

      Wg mnie, tworzenie oddzielnego wsparcia dla MODx mija się z celem i nie przyniesie korzyści osobom, które z niego korzystają. Dlaczego? Oto powody:


      • Wszystkie informacje o MODx są łatwo dostępne. Jest forum, jest wiki, są samouczki, jest demo-site. Forum MODx, to jedno z bardziej przyjaznych i dynamicznych w tej kategorii w sieci. Na pewno każdy znajdzie tu odpowiedź na swoje pytania.

        W żadnym razie nie będziemy w stanie zapewnić lepszego wsparcia niż daje forum MODx.

      • Forum i cała dostępna dokumentacja są w języku angielskim. Ale czy to jest problem?

        MODx nie jest CMFem dla początkujących, wymaga dobrej znajomości HTML i CSS, czyli doświadczenia oraz - co bardzo pożądane (ale nie niezbędne dla designera) - biernej znajomości PHP. Kto nie ma tych podstaw, nie skorzysta z MODx. Koniec. Kropka.

        A ten, kto je ma, zna angielski na tyle, żeby skorzystać z forum i wiki. I koło się zamyka, wracamy do punktu pierwszego.

      • Krzywa uczenia się (learning curve) dla MODx jest dość stroma (ale doświadczyłem już bardziej stromej). Można się poczuć zagubionym.

        I tutaj znowu dotykamy istoty MODx - to jest CMF, którego nie da się nauczyć tylko z dokumentacji; trzeba po prostu zakasać rękawy i zabrać się do roboty - próbować zrealizować swoje pomysły/potrzeby. Ze względu na elastyczność MODx, nie ma tutaj jednej recepty na rozwiązanie danego problemu. Zawsze można to zrobić na wiele sposobów, co utrudnia naukę, ale daje ogromne możliwości. Tak to już jest z softem, że albo jest prosty-łatwy-i-przyjemny, albo elastyczny. MODx jest elastyczny do bólu. Ograniczeniem jest tylko inwencja i wyobraźnia.

        I tu znowu wracamy do punktu drugiego - MODx jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników. A ci będą potrafili skorzystać z dostępnych informacji.

      • Mnożenie kanałów dostępu, tak je chwilowo nazwijmy, tylko dla nich samych niczego nowego nie wnosi.

        Co takiego unikalnego mielibyśmy zaoferować, czym nie byliby zainteresowani niepolskojęzyczni użytkownicy?

        Jeżeli chcemy wnosić coś do tej społeczności, to tak, aby mogli skorzystać wszyscy.

      Reasumując - moim zdaniem nie ma sensu tworzyć oddzielnego polskiego wsparcia. Jest to bezcelowe. Polecam lekturę wątku Rethinking MODx. Jest to jedno z lepszych źródeł informacji o tym czym jest i czym nie jest MODx. Jest tam bardzo interesująca wypowiedź Davida Molliere dotycząca idei społeczności OpenSource w przypadku MODx.

      OK, coś jednak warto robić, gdy są chęci smiley Więc, co warto robić?


      • Warto brać udział w rozwoju MODx - zgłaszać swoje pomysły i konkretne rozwiązania (jeżeli znasz PHP i jesteś w stanie zaproponować konkretne zmiany w kodzie), zgłaszać błędy, testować itp.

      • Rozszeszać możliwości MODx - tworzyć snippety i dobrze je dokumentować.

      • Tworzyć dokumentację i HOWTO w wiki.

      • Odpowiadać na pytania innych na forum.

      Wszystko w takim zakresie, jaki uważasz za stosowny dla ciebie i na jaki masz czas. Jeżeli chcesz koniecznie pomóc szczególnie polskim użytkownikom, to zawsze możesz przetłumaczyć dokumentację.

      Pozdrawiam
        This is the web: the only thing you know about who will come is that you don't know who will come.
        • 16207
        • 29 Posts
        Witajcie,

        Zdecydowanie zgadzam się z Grad’em - mnożenie stron wsparcia mija się z celem. Powinniśmy raczej skupić się na tym, żeby to tutaj - na oficjalnym forum - powstało subforum społeczności polskiej. MODx odnalazłem dawno temu wink - zresztą zapoznając się z Etomitem.

        Stworzenie tłumaczenia to była podstawowa sprawa... a jak to wyglądało? Jak zwykle... czyli zainteresowanie słownie dwóch osób. Po wielu bojach udało się je skończyć, ale teraz pasowałoby wprowadzić poprawki do wersji 0.9.5.
        Ja ze swojej strony niestety nie dysponuję zbyt wielkimi zasobami czasu, więc pomoc byłaby mile widziana smiley

        Z tego co się orientuję (google) istnieje już parę firm, które budują strony bazując na modxie - nie mam zielonego pojęcia, czy ktoś z tych firm się tu udziela, ale byłoby miło smiley

        Wracając do tematu - polskie subforum, polskie tłumaczenie, polska dokumentacja i garstka np. nas, chętnych do pisania/odpowiadania IMHO to jest to co w tym momencie byłoby najlepsze. Jaki sens ma robienie kolejnego tłumaczenia, skoro wystarczy bazować na tym, które jest?

        Pozdrawiam,
        Piotrek
          • 18041
          • 13 Posts
            Quote from: grad at Dec 13, 2006, 08:16 AM
            Wg mnie, tworzenie oddzielnego wsparcia dla MODx mija się z celem i nie przyniesie korzyści osobom, które z niego korzystają. Dlaczego? Oto powody:

            [list]
          • Wszystkie informacje o MODx są łatwo dostępne. Jest forum, jest wiki, są samouczki, jest demo-site. Forum MODx, to jedno z bardziej przyjaznych i dynamicznych w tej kategorii w sieci. Na pewno każdy znajdzie tu odpowiedź na swoje pytania.
            W żadnym razie nie będziemy w stanie zapewnić lepszego wsparcia niż daje forum MODx.
          • Forum i cała dostępna dokumentacja są w języku angielskim. Ale czy to jest problem?
          • Rozszeszać możliwości MODx - tworzyć snippety i dobrze je dokumentować.
          • Tworzyć dokumentację i HOWTO w wiki.
          Twoje wypowied świadzczy, że nie zalezy Ci na popularyzacji MODX w polsce.
          Język angielski, to duży kłopot. Strony tworzą glównie dzieci (w tym ja).
          A firmy nie beda na pewno z tego korzystać, zleca to jakiejś firmie, która przygotuje swój CMS.

          Nie trzeba przecież tworzyć nowego forum wsparcia.
          Wystarczy strona www.modx.pl, a na niej link http://modxcms.com/forums/index.php#18


          Także webmsz jeśli nadal jesteś chętny, to rób tą strone[/list]
            • 36541
            • 222 Posts
            Quote from: Maker3 at Mar 15, 2007, 12:28 PM

            Język angielski, to duży kłopot.

            Już się w tym temacie wypowiedziałem. Pozwolę sobie nieskromnie zacytować siebie:

            Quote from: grad

            MODx nie jest CMFem* dla początkujących, wymaga dobrej znajomości HTML i CSS, czyli doświadczenia oraz - co bardzo pożądane (ale nie niezbędne dla designera) - biernej znajomości PHP. Kto nie ma tych podstaw, nie skorzysta z MODx. Koniec. Kropka.

            A ten, kto je ma, zna angielski na tyle, żeby skorzystać z forum i wiki. I koło się zamyka, wracamy do punktu pierwszego.

            * CMF to akronim dla Content Management Framework.

            Nie jest możliwe dobre poznanie jakiejkolwiek technologii webowej (i każdej innej związanej z programowaniem) bez przynajmniej biernej znajomości języka angielskiego. Przyczyna jest prosta - cała dokumentacja jest w tym języku, a polskich źródeł brak, bądź są płytkie. Na początek może wystarczą książki i samouczki dołączane do różnych programów, ale prędzej czy później przychodzi moment, gdy trzeba się zagłębić w dokumentację; bez angielskiego ani rusz. Nie mówiąc o bardziej zaawansowanych aspektach jak progressive enhancement czy accessibility.

            Nawet HTML i CSS to są technologie programistyczne - relatywnie proste do nauki, ale już nie do stosowania. Dowodem na to jest jakość tego, co w Internecie (nie tylko polskim) na co dzień się spotyka. Umiejętność użycia HTML nie jest równoznaczna z robieniem stronek w Dreamweaver czy innym FrontPage.

            Quote from: Maker3 at Mar 15, 2007, 12:28 PM

            Twoje wypowied świadzczy, że nie zalezy Ci na popularyzacji MODX w polsce.

            Popularyzować to można mycie zębów. Jak każdy soft OpenSource MODx jest dostępny za darmo i dla każdego zainteresowanego, ale to nie oznacza, że dla każdego jest przeznaczony. To tak jak z Linuxem: Linux jest dla wszystkich, ale nie wszyscy są dla Linuxa, koniec cytatu.

            MODx to nie jest narzędzie dla dzieci do robienia bloga o niczym. Są do tego inne, prostsze narzędzia.

            Quote from: Maker3 at Mar 15, 2007, 12:28 PM

            Strony tworzą glównie dzieci (w tym ja).

            Właśnie takie odnoszę często wrażenie.

            Dla wszystkich dzieci mam dobrą radę od Wujka Dobrej Rady: zamiast marnować czas na robienie stronek uczcie się lepiej angielskiego; znajomość drugiego języka obcego też nie zaszkodzi. I uczcie się polskiego; nie ma nic bardziej żenującego, niż brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, mówienia do rzeczy i na temat i poprawnego używania własnego języka.

            Jest jeszcze jedna rzecz, której można się nauczyć - pokory. Powodzenia.
              This is the web: the only thing you know about who will come is that you don't know who will come.
              • 31800
              • 10 Posts
              Ja sobie bezczelnie pozwolę ogrzać starego nadgniłego kotleta i rzec słów kilka na temat:
              Why would Polish support be appreciated?
              Otóż znajomość angielskiej mowy na "poziomie co najmniej biernym" posiadam jak najbardziej. Rzekłbym nawet, że na dość aktywnym i zaawansowanym. I mimo to, ślęcząc nad MODx-em dniami o nocami, czasami o drugiej w nocy wolałbym mieć chociaż fragment dokumentacji po polsku. Dlaczego? Nie dlatego, że nie rozumiem jakichś słówek czy gramatyki, ale po prostu przyjemniej się to czyta wink

              Dlatego proponowałbym chociaż na wiki uruchomić kilka tematów po polsku (bo nie widziałem takich, choć przyznaję bez bicia, że nie szukałem zbyt dokładnie). Sam mogę się podjąć przetłumaczenia kilku rzeczy, ale wolałbym nie być przez to "wyklęty" wink

              Swoją drogą, tak z innej beczki, czasem czytając niektóre dokumentacje (obecnie WebLoginPE), mam wrażenie, że są one napisane tak, żeby czasem ktoś za dużo z nich nie zrozumiał grin