We launched new forums in March 2019—join us there. In a hurry for help with your website? Get Help Now!
  • Last Of The Romans Reply #1, 15 years ago
    Здравейте,

    интересно ми е дали на някой му се е налагало да ползва двете библиотеки успоредно и как се съчетават?
    Някой опитвал ли е:
       <script>
         var $j = jQuery.noConflict();
     
         // Use jQuery via $j(...)
         $j(document).ready(function(){
           $j("div").hide();
         });
     
         // Use Mootools via $(...), etc.
         $('someid').style.display = 'none';
       </script>


    имам горчиви спомени, че след няколко изнервящи опита не се сработваха (харесваха) двете библиотеки.
    Бих се радвал да поговорим, като цяло за предимствата и недостатъците на Js библиотеките:
    - каква използвате
    - защо я използвате
    - как я съчетавате с други
    - мястото на Js в разработките (има ли нужда, може ли да се избегне)
    - SEO погледнато за Js

    Темата би била интересна и с нетърпение очаквам включване и от по-срамежливите smiley
      palma non sine pulvere
      • 36678
      • 152 Posts
      Не съм ги използвал и ми е интересно за какво са. Но иначе мога да ти кажа моето мнение. Когато може да се избегне излишен js го правя като ги покривам във външни файлове и по-възможност по надолу в кода. Реално това върху SEO сега не дава толкова голям резултат защото google вече захапва каквато и гадост да му хвърлиш почти. Js е добре от гледна точка избягване на излишна работа на Php и mysql иначе като самоцел няма смисъл (използвам го когато не искам нещо да се индексира). Може да се направи и с решения на CSS. Това разбира се си е моя гледна точка, защото аз залагам от гледна точка на максимално малък код за максимално бързо зареждане. Защото колкото по-малко толкова по-бързо обхождане и зареждане, но разбира се моето си е мания понякога rolleyes
        Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
        My sites:
        Мисли, интересни мисли
      • Last Of The Romans Reply #3, 15 years ago
        Quote from: Vassil at Apr 15, 2009, 07:30 AM

        Когато може да се избегне излишен js го правя като ги покривам във външни файлове и по-възможност по надолу в кода.

        в това спор няма - Js всъщност не е жизнено необходим за създаването на една прилична страница, но с развитието на нуждите на потребителите просто е немислимо да не се използва Js.
        А още повече, че голяма част от браузерите планират (а и някои вече го правят) да включват Js, като задължителен Add-on. Същото се отнася и за Flash & AS
        Реално това върху SEO сега не дава толкова голям резултат защото google вече захапва каквато и гадост да му хвърлиш почти.
        Google се превърна в религия и е нормално те да проповядват правила - жалко е, ала факт.
        Js е добре от гледна точка избягване на излишна работа на Php и mysql иначе като самоцел няма смисъл (използвам го когато не искам нещо да се индексира). Може да се направи и с решения на CSS.
        да, но няма какво да замени Js - каквото и да се направи резултата не е същият. Вземи за пример в сайта на Медицинския център Roll:over ефекта, който се опитвам да постигна с CSS - кактовото и да си говорим не е същото...

        Попаднах на интересна статия:
        http://www.textlinkbrokers.com/blog/more/A180_0_1_0_M/

        в крайна сметка клиента не го вълнува особено дали е Js, Java or Flash - той иска "ей, онуй там да се врътка"
          palma non sine pulvere
          • 36678
          • 152 Posts
          Разбира се.. Клиента винаги има право и Roll:over не може да бъде направен по-елегантно с друго(аз лично го правя със съвсем малко кодче) и т.н. Няма значение какъв е кода дали е чист html(xhtml) дали е php ajax или js. Работата е в това кодът да е малко и да се свърши нещото което искаме. Какво е наистина няма значение ако нещо сървърно да не натоварва с много конекции и да товари, а иначе да не излезе нещо грамаданско и огромно всичко останало е в името на добрия дизайн и функицоналноста и на база комрпомиси с едно или друго за да се постигне максимален ефект.
          Не си прав, че клиента не го вълнува дали е flash или нещо друго просто защото някои неща са по-ефективни от други и влияят на откриваемоста на страницата и функционалноста която понякога може да бъде срязана(Това заради което реагирах така крайно е в резултат на това някои т.н. уеб дизайнери да правят меню базирано на js. Резултата от това действие е ясен....) Това как страницата се класира и открива в търсачките вълнува особено някои клиенти защото страницата им е това което продава в една или друга степен.
          Да не забравяме как се приемат нещата които са flash (едва наскоро google го захапа). Няма проблеми да сложим и мигаши червени букви на зелен фон, но преди това обяснявам на клиента какво възниква в резултат на това негово действие(аз не бих се подписал под това). Flash може да бъде излючван както и js и е интересно какво се получава след като това се случи (подържа се от add-они на браузъри-аз активно го ползвам това изключване).
            Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
            My sites:
            Мисли, интересни мисли