We launched new forums in March 2019—join us there. In a hurry for help with your website? Get Help Now!
  • Здравейте,


    днес ми се наложи да инсталирам новата версия и се сблъсках с проблема с поддържането на утф8. В руския форум има някакво решение, което при мен НЕ ЗАРАБОТИ!
    ( http://modxcms.com/forums/index.php/topic,29039.0.html )

    След, като 4 пъти преинсталирах мод-а намерих решение, което проработи при мен:
    1. редакция на setup.sql:

    замених
    ) TYPE=MyISAM COMMENT='Contains data about active users.';


    с това
    ) DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci TYPE=MyISAM COMMENT='Contains data about active users.';


    2. MODx Configuration file

    добавих в dbapi.mysql.class.inc.php. преди global $modx; това global $database_connection_method;


    3. при инсталиране избрах за моетод на връзката да бъде НЕЙМ.

    Грешката според мен се получава от новата възможност да си създадеш бд-то и да чекваш колацията...незнайно защо скрипта за инсталиране взимаше колацията по подразбиране да е шведска...както и да е не съм специалист в областта на програмирането и т.н. но това, което направих проработи и го пускам с идеята някой като мен да не си губи 6 часа от деня, а като резултат да има главоболие.

    // с актуалните версии 1.0.2 и 1.0.3 - това не е актуално и не е нобходимо да го правите!
      palma non sine pulvere
    • Last Of The Romans Reply #2, 15 years ago
      Всъщност се оказа, че е МНОГО важна колацията и чарсет-а на самата БД.
      Направих доста експерименти...
      трябва да сте на:
      Database Charset: utf8
      Database Collation Charset: utf8_general_ci

      Но ми прави впечетление, че не е проблем колацията да бъде и cp1251_general_ci и чарсет: cp1251 а Character encoding (в конфигурацията и темплейта през мет-а таговете): да бъде UTF-8, което е странно донякъде...

      Ако някой има отношение няма да е лошо да изясни smiley
        palma non sine pulvere
        • 36678
        • 152 Posts
        Да но ей ме на аз си почитам cp1251_general_ci ама като подкарвах тагове да слагам по статиите имах ядове, че адреса горе стана с едни гадни символчета адрес бар-а(не е истина). Та в рядки моменти като този се замислям за UTF8. Аз съм с 0.9.6.3
        Иначе според мен е интересна хрумка това да се тества базата данни. В началото и на мен ми отне сигурно минута да схвана идеята и да го подкарам. Има някои неща да се доизкусурят, но аз съм оптимист най-вече си чакам да се подържат повече от 5000 документа и за това да не се чака много за генерирането wink.
          Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
          My sites:
          Мисли, интересни мисли
        • Last Of The Romans Reply #4, 15 years ago
          Аз съм почитател от години на UTF и не го заменям за нищо. Смятам, че това е кодировката, която е редно да се използва от всеки един сайт независимо от езика. Има много предпоставки това да е така. Идеята е добра да отворим един подобен дискусионен въпрос...
          Защо аз използвам UTF:
          - функционалността т.е. независимо от това какви езици комбинираш в страниците си.
          (надявам се да ме разбирате какво имам предвид)
          - BD - доста по добре е записите да са UTF в базата - при експорт всичко си е нормално
          (нямам конкретна причина да го твърдя)
          - и т.н.

          не се сещам за други причини, но пак с риск да се повторя при мен няма изключение в кодировката тя винаги е UTF

          Ето няколко полезни линка за "любимата" кодировка:
          http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/unicode.html
          http://en.wikipedia.org/wiki/UTF-8


          А и няма нищо грешно, което е създадено от UNIX лабораториите laugh
            palma non sine pulvere
            • 36678
            • 152 Posts
            Е вече се отклоняваме от темата но при чисто български сайт съм на мнение, че си е редно да е българска кодировка. Гугъл бързо разбира, че страницата ти е на български.
            Вероятно си прав за това, че няма проблемите с пренасянето. За всеки конкретен проблем трябва конкретно решение. Другото според мен е, че малко или много базата данни става по-голяма, но това пак си зависи.
              Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
              My sites:
              Мисли, интересни мисли
              • 9771
              • 6 Posts
              На локален сървър MAMP се скапа и при мен. Аз намерех решение по следния начин. Дъмп на базата данни, след което я отворих с Coda и направих масов реплайс на всякъде където имаше latin1 с utf-8. След това дропнах старите таблици и налях новата база с правилната кодировка, но има едно голямо НО някой неща липсват след инсталцията и тава е темплейта който е сложен в мода и отваря само този който е под default. Кофти работа, но за момента мие перфектно тъй като почвам нов проект и няма излишни работи. Иначе и аз съм фен на UTF-8 за мен лично е най-добрата.

              П.С. При инсталацията зададох SET NAMES и кодировка utf8_general_ci и после горе описаното smiley
              Ако някой ме вкара в играта с добра инсталация с радост ще приема и тествам. На сървър си бачка съпер. Тествал съм, но не по този метод, а при стандартна инсталация.