We launched new forums in March 2019—join us there. In a hurry for help with your website? Get Help Now!
    • 36678
    • 152 Posts
    Имаме си сайт, но ни трябва една читава страничка в която потребителите да видят всички подредени нещата.
    [[Wayfinder? &startId=`0` &ignoreHidden=`1` &sortBy=`pagetitle` &sortDir=`ASC` &excludeDocs=`500,499,498`]]

    Защо избрах този начин... При сайтове като моя натоварването е огромно като сървърни ресурси и заявки докавах време секунда и нещо за обработка бе лудница с 2 думи. Опитах 2 снипета и при двата натоварването си беше огромно (както и да го погледнем лудница) и в крайна сметка избрах нещото което така или иначе си върви с ядрото при инсталиране. Избрах кеширането тук защото така или иначе при добавяне на нова статия се трие кешът, а инак нещата много загрубяват. Така или иначе коментарите които са динамични и тук работа нямат. Ако има нужда от допълнителни пояснения, не че и аз съм голям разбирач мога да помагам, а защо не и други да се намесят и да споделят опит.
      Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
      My sites:
      Мисли, интересни мисли
      • 17750
      • 78 Posts
      При инсталация на MODx, ако си избрал да ти добави "примерно съдържание", то трябва да имаш документ "404 - Document Not Found". Там има ред:
      [[Wayfinder? &startId=`0` &showDescription=`1`]]

      който извежда "карта на сайта".

      Не би трябвало да ти се натоварва сървъра, тъй като заявката към БД е една - към таблица [prefix]_site_content със параметри във WHERE клаузата...
        • 36678
        • 152 Posts
        При мен са 500 и нагоре контента вече отиват към 600... И това определено си товари.

        [[Wayfinder? &startId=`0` &showDescription=`1`]]
        Не! Показва само наличните в менюто. Е аз не си държа целия сайт там.
          Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
          My sites:
          Мисли, интересни мисли
          • 17750
          • 78 Posts
          Quote from: sykrateno at Nov 13, 2008, 05:37 PM

          При мен са 500 и нагоре контента вече отиват към 600... И това определено си товари.

          [[Wayfinder? &startId=`0` &showDescription=`1`]]
          Не! Показва само наличните в менюто. Е аз не си държа целия сайт там.
          Извинявам се, но нещо не разбрах!
          Под понятието "контента", документи ли имаш предвид?
          При положение, че документите са подредени в дървовидна йерархия, която в зависимост от правата за достъп може да се покаже с Wayfinder по горния начин, не разбрах какво имаш впредвид под "не си държа целия сайт там".
            • 36678
            • 152 Posts
            content - статия.

            И двете неща са карта на сайта. Разликата идва в това, че моята е по-подробна и съдържа всичко добавено, а не само присъстващото с отметка да се появи в менюто. Аз давам пример за всички пуснати документи(статии контенти или както искаш ги наречи) от-до без изключените (дадени тук &excludeDocs=`500,499,498`) . Станало е разминаване ...
            а)в жаргона в случая
            б)в разбирането ни за карти на сайтовете
            Радва ме обаче, че се пише в бг секцията на форума и се дискутират варианти.
              Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
              My sites:
              Мисли, интересни мисли
              • 17750
              • 78 Posts
              Документите в MODx са си винаги документи - в тях може да се съдържа текст, изображение, видео, може да е javascript документ, може според различните атрибути да скрит, публикуван и т.н., но си остава документ. Това е понятието в MODx и винаги се разбира еднозначно - документ с атрибути (свойства).
              Както отбелязах по-горе, структурата на документите е дървовидна. По този начин обхождането става лесно и бързо. Не е необходимо релация при заявка за определен клон (говорим за заявка към БД). Това определя, че не се натоварват системните ресурси. Викането на документи с определена стойност на атрибут (публикуван или не, скрит за менюто или не и т.н.) става с различни стойности на параметрите на съответния инструмент - Wayfinder или Ditto в случая. И двата инструмента вадят съдържание на клон (в случая за карта на сайта - на корена на дървото). Въпрос на вкус е кой от двата да се ползва.
              Относно "карта на сайта" - принципа е да се извеждат линкове към категории и под-категории до най-крайното ниво в дълбочина. Ако имам секция "Новини" бих извел всичките категории и подкатегори - например България - Политика, Икономика, Култура и т.н., но едва ли има практически смисъл да извеждам и самите новини, ако те са хиляди. Забавянето ще се получи, ако изведа 2-3 хиляди реда и то не защото няма бързо да се обработят от SQL-заявката, а защото браузъра ще се затормози с извеждането им (т.е. проблем при клиентската машина)
                • 36678
                • 152 Posts
                Ясно е че е така. Можеш картинки видео, банери, сен-си-кис неща да се слагат. Това никой не го обсъжда. Е идеята беше да си вади всичките контенти и аз го показах с Wayfinder. Аз съм преценил, че искам да има карта която да съдържа всичките статии и съм я направил с Wayfinder и за да избегна натоварването съм го оставил кеширано.

                Ако имам секция "Новини" бих извел всичките категории и подкатегори - например България - Политика, Икономика, Култура и т.н., но едва ли има практически смисъл да извеждам и самите новини, ако те са хиляди. Забавянето ще се получи, ако изведа 2-3 хиляди реда и то не защото няма бързо да се обработят от SQL-заявката, а защото браузъра ще се затормози с извеждането им (т.е. проблем при клиентската машина)
                Е и аз съм направил сходно за Новини. Е аз съм преценил, че има. А това за забавянето при човека също не съм съгласен. Явно живеем в различни страни. Зависи си от хостинга, но определено ще зачигърта за да ти го извади за 1-2 секунди обработка на заявката(на някои бг сървъри и повече). Разбира се ако си на отделен сървър или на нещо по-читаво споделено няма да е толкова много. А току виж ти изреват -"Натоварваш ни системните ресурси повече. Минавай на по-горен план."
                  Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
                  My sites:
                  Мисли, интересни мисли
                  • 17750
                  • 78 Posts
                  Quote from: sykrateno at Nov 19, 2008, 10:41 AM

                  Зависи си от хостинга, но определено ще зачигърта за да ти го извади за 1-2 секунди обработка на заявката(на някои бг сървъри и повече). Разбира се ако си на отделен сървър или на нещо по-читаво споделено няма да е толкова много. А току виж ти изреват -"Натоварваш ни системните ресурси повече. Минавай на по-горен план."

                  Ползвай някъде в шаблона (обикновенно се слага във footer-а) следния код:
                  <div>MySQL: [^qt^], [^q^] request(s), PHP: [^p^], total: [^t^], document retrieved from [^s^]. </div> 
                  


                  След това проверяваш веднъж с Wayfinder и после без него, за колко време са ти SQL-заявките
                    • 36678
                    • 152 Posts
                    Ползвай някъде в шаблона (обикновенно се слага във footer-а) следния код:
                    Code:

                    <div>MySQL: [^qt^], [^q^] request(s), PHP: [^p^], total: [^t^], document retrieved from [^s^]. </div>


                    След това проверяваш веднъж с Wayfinder и после без него, за колко време са ти SQL-заявките

                    Именно на база това говоря. Не си го изсмуквам от пръстите. smiley Разликата е огромна.
                      Multylingo 1.0 alpha (snippet + plugin) - For creation a full-featured multilingual site with MODx Evo
                      My sites:
                      Мисли, интересни мисли
                      • 17750
                      • 78 Posts
                      Е, в крайна сметка след три опита колко ти е средната разлика - 1-2 секунди ли?